Huumus on viljakust toetav tume orgaaniline aine mullas, mis parandab mulla struktuuri ja toitainete kättesaadavust
Paljudele inimestele meenub “huumus” kui midagi, mis jäi kunagi loodusõpetuse õpikusse. Tegelikult on huumus mulla viljakuse, süsinikuringe ja kestliku põllumajanduse üks olulisemaid alustalasid. Just huumus määrab ära, kui hästi suudab muld toitaineid, vett ja elu endas hoida – ning kui vastupidav on see kliimamuutuste ja põuaperioodide suhtes. TURPS mullaparandaja aitab taastada ja hoida huumuse taset muldades, pakkudes taimedele stabiilset ja jätkusuutlikku kasvukeskkonda.
Huumuse olemus ja ajalugu
Juba 19. sajandil märgati, et pidevalt haritud põllud muutuvad kiiresti viljatuks. Saksa agronoom Albrecht Daniel Thaer pakkus esimese teadusliku seletuse: kui taimed toituvad lagunevatest organismidest, tuleb saagikoristusega mullast eemaldatu kompenseerida orgaanilise aine lisamisega. Huumus – see tumedaks värvunud, orgaanilise aine rikas osa mullast – ongi see, mis jääb järele, kui mullast eraldada kõik mineraalid.
Sõna „huumus“ tähistab looduses lagunevate taimede ja loomade jäänuste poolt moodustunud stabiilset orgaanilist ainet. See pole lihtsalt lagunev biomaterjal – huumus on keerulise keemilise struktuuriga ühendite kogum, mis moodustub aastate või isegi aastakümnete jooksul.

Mis on huumus?
Huumus on orgaanilise aine lagunemise ja muundumise tulemusena tekkiv tume amorfne aine, mis asub mullas kõdukihi all. See mängib olulist rolli mulla viljakuses, parandades struktuuri ja toitainesisaldust.
Huumus kujuneb bakterite ja seente toimel ning sisaldab palju süsinikku. See seondub mulla mineraalosakestega ja omab happelist iseloomu.
Ajalooliselt on „huumust“ peetud mulla sünonüümiks ja seda on kasutatud muldade klassifitseerimisel.
Kuidas huumus tekib?
Kui taim või loom sureb, lagundatakse nende koostisosad väiksemateks molekulideks. Enamiku söövad mullamikroobid, kuid osa nendest laguneb aeglaselt ja moodustab keerulisi, stabiilseid ühendeid – humiinaineid. Need on mulla pikaajalise viljakuse ja süsiniku sidumise aluseks.
Anaeroobsetes (hapnikuvaestes) tingimustes ei lagune osa molekule täielikult ja hakkavad seonduma, moodustades hiigelmolekulid, mis suudavad mullas eksisteerida aastakümneid. Just nendest moodustuvadki humaatühendid, millel põhineb ka TURPS mullaparandaja toime.
Humiinained – mulla võluained
Humiinained on keemiliselt aktiivsed, sisaldades hüdroksüül- ja karboksüülrühmi, mis võimaldavad neil siduda:
- taimetoitaineid
- vett
- bioloogiliselt aktiivseid ühendeid
Kui mulda lisatakse TURPS orgaaniline humaatväetis, siis humiinaineid sisaldav geeljas huumus seob end mineraalosakeste ümber, moodustades stabiilse ja kaitstud molekulaarse struktuuri. See aitab vähendada toitainete leostumist ja muudab need taimedele paremini kättesaadavaks.
Tulemus? Muld, mis suudab hoida vett ja toitaineid, muudab need taimedele kergemini omastatavaks, parandab taimede stressitaluvust ja toetab elurikkust mulla sees.
Huumus kui vastupidav struktuur
Humiinained säilivad mullas aasta(kümne)id. Kui enamik orgaanilisest ainest kaob 1–2 aasta jooksul, siis huumus püsib, kui ei ole tugevalt õhuga kokku puutunud. Liigne kündmine lõhub selle tasakaalu – mistõttu mulla sügavkihid võivad muutuda süsiniku allikaks, mitte sidujaks.
TURPS aitab hoida mullas olevad orgaanilised ühendid stabiilsena ka intensiivse kasutuse korral. See tähendab, et põllumees saab säilitada mulla struktuuri, vältida erosiooni ja kasvatada saaki ilma keskkonda liigselt koormamata.
Mis juhtub, kui huumust pole?
Sahara kõrb on inimtegevuse tagajärg. Ajalooliselt metsarikas piirkond muutus 10 000 aastat tagasi kiire inimasustuse, kariloomade ülekasutuse ja metsade kadumise tõttu elutuks kõrbealaks. Tekkis kõrbestumine – protsess, kus huumuse kadumise tõttu kaotab pinnas veesidumisvõime.
Sarnane katastroof toimus ka USA-s 20. sajandi alguses. “Tolmukauss” hävitas viljakaid piirkondi, sest rohukatte all olnud huumus hävis intensiivse põllumajanduse tõttu. Sellised näited tõestavad, kui oluline on mulla elujõulisuse säilitamine.
Põllumajandus ja süsinik
Alates 1850. aastast on intensiivne põllumajandus vabastanud muldadest umbes 80 petagrammi süsinikku – see on peaaegu võrdne kogu fossiilkütuste põletamisega.
Eestis:
- soistel põllumuldadel võib süsinikukadu ulatuda 8,3 t/ha aastas
- rohumaadel vaid 0,3 t/ha aastas
Seetõttu on karjatamine ja mahepõllumajandus oluliselt keskkonnasõbralikumad kui intensiivne kündmine.
TURPS-i orgaanilised koostisosad aitavad taastada süsinikuvarusid ja stabiliseerida neid mullas, vähendades samal ajal vajadust mineraalväetiste järele.
Turbaalad – süsiniku varasalv ja riskiallikas
Turvas sisaldab 10% humiinaineid, mis võivad aja jooksul muutuda pruunsöeks või kivisöeks. Kui turbaalad kuivendatakse ja turvas puutub kokku õhuga, hakkab see lagunema ja paiskab atmosfääri CO₂.
Eestis:
- turbamaade CO₂ emissioon on hinnanguliselt 10 TgC aastas
- see ületab näiteks kogu Narva elektrijaamade aastase heite
TURPS aitab ära kasutada turbast eraldatud humiinaineid ilma turbaökosüsteeme kahjustamata, pakkudes põllumeestele võimalust kasutada nende väärtuslikke omadusi keskkonnasõbralikult.
Lahendus: TURPS ja teaduspõhine mullaelustik
Et hoida muldasid elujõulisena ja mullaviljakust taastada, on välja töötatud teaduspõhiseid lahendusi. Nende hulgas ka TURPS – orgaaniline humaatväetis, mis:
- suurendab taimede toitainete omastamist
- parandab mulla struktuuri ja veepeetusvõimet
- aktiveerib kasulikke mullaorganisme
- aitab säilitada huumust ka intensiivses põllumajanduses
TURPS põhineb samadel looduslikel humiinhapetel, mida moodustavad loodusprotsessid, kuid on saadaval kontsentreeritud ja kiiresti toimivas vormis.
Huumus ei ole lihtsalt mullatolm – see on elu alus. Ilma huumuseta pole viljakat mulda, ilma viljaka mullata pole toitu. Seepärast on oluline, et iga põllumees, aiapidaja ja otsustaja mõistaks: huumuse hoidmine ja taastamine on meie toidulaua ja kliima tuleviku võti.
TURPS aitab seda teha teaduspõhiselt, jätkusuutlikult ja praktiliselt – sest terve muld on terve põllu ja tervema planeedi võti.

ALUSTA TURPSIMIST
TURPS teeb mullaga imesid – rikastab, niisutab ja paneb su taimed särama!
MULLA VILJAKUS
Anna oma aiamullale supervõimed – hakka kohe turpsima ja anna oma aiamullale uus elu.
Seotud küsimused ja vastused
Mis on huumus?
Huumus on tume, orgaanilise aine lagunemise ja muundumise tulemusena mullas tekkinud amorfne aine.
See sisaldab rikkalikult süsinikku ja moodustub peamiselt taimede ja loomade jäänustest. Huumus parandab mulla struktuuri, suurendab vee- ja toitainete sidumisvõimet ning toetab kasulike mikroorganismide tegevust. See on mulla viljakuse ja ökosüsteemi elujõulisuse aluseks.
Kuidas huumus tekib?
Huumus tekib, kui surnud taimed ja loomad lagunevad bakterite ja seente abil. Osa orgaanilisest ainest muutub kiiresti süsihappegaasiks ja veeks, kuid osa stabiliseerub, moodustades keerukaid, pikaealisi molekule – nn humiinaineid.
Need võivad mullas püsida aastakümneid ja siduda toitaineid, muutes need taimedele kättesaadavaks.
Mis on humiinained ja miks need olulised on?
Humiinained on huumuse kõige väärtuslikum osa. Need on keemiliselt aktiivsed ained, mis seovad taimetoitaineid (nt lämmastik, fosfor), vett ja kasulikke mikroühendeid.
Nad aitavad muldal püsida viljakana ka kuivuse, intensiivse kasutuse ja kliimamuutuste tingimustes. TURPS humaatväetis sisaldab just selliseid kontsentreeritud humiinaineid.
Kui kaua huumus mullas säilib?
Tavaline orgaaniline aine laguneb mullas paari aasta jooksul, kuid huumus võib säilida kümneid, isegi sadu aastaid – kui seda ei häirita näiteks liigtöötlemise või sagedase kündmisega. Stabiilse huumuskihi olemasolu tähendab pikaajalist mulla viljakust.
Kuidas aitab TURPS mullaviljakust parandada?
TURPS on teaduspõhine orgaaniline humaatväetis, mis:
– parandab mulla struktuuri ja veepeetusvõimet
– seob ja muudab toitaineid taimedele kättesaadavaks
– aktiveerib mullaelustikku
– aitab säilitada ja taastada huumuse kogust isegi intensiivsel kasutusel
TURPS põhineb looduslikel humiinhapetel ja sobib nii professionaalsele põllumehele kui ka teadlikule aiapidajale.