Muldade elurikkus

eesti muldade elurikkus turps

Muldade tervise ja elurikkuse säilitamine on üks olulisemaid eesmärke, et tagada toidutootmise jätkusuutlikkus ja keskkonnakaitse. Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Raimo Kõlli käsitles seda teemat Agronoomia artiklite kogumikus ilmunud arutelus „Muldkate kui ökosüsteemi seisundi ja rohetootmisvõime“, kus rõhutati muldade elurikkuse ja innovaatiliste lahenduste tähtsust rohetootmise eesmärkide saavutamisel.

Muldade elurikkus kui viljakuse alus

Muldade elurikkus on mulla viljakuse ja vastupidavuse nurgakivi. Mitmekesine mikroorganismide, taimede ja loomade kooslus mullas tagab selle tervise ja aitab põllumeestel saavutada kõrgemaid saake. Rikas ja mitmekesine muld talub paremini kliimamuutusi ning kahjurite survet, parandades samal ajal taimede kasvutingimusi ja saagikust.

Muldade elurikkuse säilitamise ja suurendamise aluseks on teaduslik ja säästlik majandamine. Eestis on laialt levinud vahe- ja järelkultuuride kasutamine, mis aitavad säilitada toitainete tasakaalu mullas ja vähendada toitainete kadu. Samuti tuleks keskenduda mulla orgaanilise aine haldamisele, mis suurendab mulla mikroelustiku mitmekesisust.

Innovaatilised lahendused rohetootmises

Rohetootmine on jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik tootmisviis, mille eesmärk on vähendada põllumajanduse keskkonnamõju ning samal ajal hoida muldade viljakust ja ökosüsteemi tasakaalu. Selle keskmes on loodusressursside säästlik kasutamine, süsiniku sidumine ja bioloogilise mitmekesisuse toetamine.

Tänapäevased innovaatilised lahendused muldade tervise parandamiseks hõlmavad näiteks:

  • Süsinikumajandust, mis keskendub mulla orgaanilise süsiniku haldamisele ja selle mõju analüüsile kogu süsinikuringes. Süsinikumajanduse eesmärk on süsinikuneutraalsuse saavutamine, et vähendada põllumajanduse ökoloogilist jalajälge.
  • Huumusseisundi parandamist, mis tagab muldade viljakuse pikaajaliseks säilimiseks ja toitainete parema kättesaadavuse taimedele.
  • Muldade taastamist ja kaitset, et võidelda degradeerumise ja saastumise vastu ning taastada looduslik tasakaal.
  • Märgviljelust, mis võimaldab kasutada liigniiskeid alasid efektiivselt ja keskkonnasäästlikult.
  • Muldade kaardistamise ja hindamise meetodeid, mis annavad teaduspõhise ülevaate mullatingimustest ja võimaldavad paremat maakasutuse planeerimist.

Tulevikukindel põllumajandus läbi teaduse ja innovatsiooni

Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Raimo Kõlli toob välja, et innovatsioon ja teaduslikult põhjendatud lähenemine on võtmetähtsusega muldade tervise säilitamisel ja parandamisel. Nende meetodite rakendamine tagab, et meie põllumajandus on mitte ainult tootlik, vaid ka keskkonda hoidev ja tulevikukindel.

Muldade elurikkus ja tervis on meie toidujulgeoleku ning keskkonnakaitse alustala. Seepärast on oluline, et põllumehed, teadlased ja poliitikakujundajad töötaksid koos välja jätkusuutlikud lahendused, mis toetavad rohetootmist ning tagavad elujõulise põllumajanduse ka tulevastele põlvedele.

turps mullaparandaja orgaaniline väetis

ALUSTA TURPSIMIST
TURPS teeb mullaga imesid – rikastab, niisutab ja paneb su taimed särama!

MULLA VILJAKUS
Anna oma aiamullale supervõimed – hakka kohe turpsima ja anna oma aiamullale uus elu.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga